Ämmaemanda vastuvõtt

Ämmaemand Kadi Jõhve vastuvõtule saate registreeruda e- pöördumise kaudu või keskuste telefoninumbritel Rakveres +372 327 8344 ja Sõmerul: +372 322 0518.

Samuti saate seda mugavalt teha  veebiregistratuuris.

ÄMMAEMANDA VASTUVÕTULE VÕIB PÖÖRDUDA:
  • Günekoloogilised kaebused: nõustamine, regulaarne kontroll, rinnakaebused
  • Sobiva rasestumisvastase vahendi alane nõustamine, korduv retsepti väljastamine rasestumisvastasele vahendile
  • Emakakaelavähi sõeluuringu teostamine
  • Seksuaalsel teel levivate haiguste kontroll
  • Noorte seksuaaltervise alane nõustamine
  • Üleminekueaga seotud füsioloogiliste muutuste ja elustiili nõustamine
  • Pereplaneerimise alane nõustamine
  • Raseduse kinnitamine: HCG test veeniverest
  • Nõustamine soovimatu raseduse korral
  • Kinnitatud raseduse jälgimine: raseda nõustamine/jälgimine raseduse kestel
  • Viirusinfektsiooni sümptomaatikaga raseda nõustamine
  • Sünnitusjärgne läbivaatus nii emale kui vastsündinule
  • Imetamisnõustamine
  • Sünnitusjärgsed koduvisidiid nii emale kui lapsele

MEIE PEREARSTIKESKUSES SAAB OSALEDA EMAKAKAELAVÄHI SÕELUURINGUS

Tasub teada!

Sõeluuringu eesmärk on kasvaja teket ennetada või varakult avastada, selline tegevus aitab alustada õigeaegset ravi, päästab elusid ning hoiab oluliselt inimese elukvaliteeti. Emakakaelavähi sõeluuringule kutsutakse 30–65-aastaseid  naisi iga viie aasta järel.

Sõeluuringus osalemine aitab võimalikud rakumuutused ja vähieelsed seisundid avastada varakult, mil need on ravitavad. Emakakaelavähi peamiseks tekitajaks on inimese papilloomiviiruse (HPV – Human Papilloma Virus) mõningad kõrge riskiga  viirusetüved, mis levivad peamiselt sugulisel teel. Nakkusallikaks on papilloomiviirusega nakatunud teine inimene. Papilloomiviirusega nakatudes võivad rakkudes pikema aja jooksul tekkida muutused, millest võivad edasi areneda vähieelsed seisundid ning emakakaelavähk. Kõrge riskiga viirusetüvede olemasolu organismis saab avastada uuringuga, mida nimetatakse HPV-uuringuks. HPV uuring sarnaneb günekoloogilise läbivaatusega, mille käigus võetakse emakakaela limaskestadelt väikese harjakesega proov. Regulaarne HPV- testi tegemine on oluline ka seetõttu, et tavaliselt ei tekita emakakaela rakumuutused ega vähieelsed seisundid muutusi Teie enesetundes.

2024. aastal kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule naisi (sh ravikindlustamata) sünniaastatega 1959, 1964, 1969, 1974, 1979, 1984, 1989, 1994

KUIDAS SÕELUURINGUS OSALEDA?

Sõeluuringule on kutsutud naised, kelle sünniaasta kuulub sõeluuringu sihtrühma. Nendele naistele saadab vähi sõeluuringute register nimelise kutse.

2019. aastal alustas vähi sõeluuringute register sõeluuringute kutsete saatmist e-postiga, kasutades selleks eesti.ee teavitusteenust. E-kutse saavad kõik sõeluuringu sihtrühma kuuluvad naised, kelle eesti.ee e-post on suunatud oma isiklikule meiliaadressile või märgitud rahvastikuregistrisse. Kui vähi sõeluuringute registris infot e-posti edasisuunamise kohta ei ole, saadetakse paberkutse rahvastikuregistris märgitud aadressile. Kui sealsed andmed on ebatäpsed, ei pruugi kutse kahjuks adressaadini jõuda. Seepärast on oluline, et iga naine kontrolliks oma kontaktandmete õigsust, mida saab teha riigiportaalis. Saatekiri sõeluuringule on leitav patsiendiportaalist www.digilugu.ee.

Kutset ei saa naised:

  • kel rahvastikuregistris puudub täielik või õige aadress (kuid digitaalse saatekirja leiab patsiendiportaalist digilugu.ee).

Kõik perearstid saavad aasta alguses info, kes nende nimistu naistest on sel aastal uuringule kutsutakse. Perearst saab naisi täiendavalt teavitada uuringul osalemise vajalikkusest, samuti vaadata, millisele aadressile on kutse saadetud.

Naised, hoolige oma tervisest ja kontrollige end regulaarselt!